مروری کوتاه

اگر دوره‌ی زندگی دكتر داریوش صفوت را از نظر ضبط و ثبت آثار صوتی و تصویری به سه بخش اصلی تقسیم كنیم، تقسیمات به این ترتیب است:
بخش اول: از سال ۱۳۰۷ تا ۱۳۴۲ برگشت از فرانسه
30بخش دوم: از سال ۱۳۴۲ تا ۱۳۷۶ بازنشستگی
بخش سوم: از سال ۱۳۷۶ تا ۲۶ فروردین ۱۳۹۲
از بخش اول زندگی او، با وجود فعالیت‌های زیاد اداری و هنری و اجتماعی، چیزهای زیادی ثبت و ضبط نشده است جز تعدادی عكس و چند اثر صوتی و اندكی فیلم.
اما به دلیل فعالیت‌های اجتماعی و هنری‌ای كه در بخش دوم زندگی داشته ‌است، آثار نسبتاً زیادی در دست است كه به دلیل عدم علاقه‌ی خودش به نمایش گذاشته نشد و منتشر نگردید. در صفحات این بخش نمونه‌های كوچكی از این آثار به نمایش گذاشته می‌شود.
از بخش سوم زندگی او نیز، به دلیل روحیه‌ی گوشه‌گیری، موسیقی ضبط‌شده‌ی چندانی در دست نیست و نوای اصیل سازش فقط نثار نزدیكانش شده است. سازی كه پختگی آن هنوز در سن ۸۰ سالگی شنوندگان را مسحور می‌کرد، به طوری‌كه مبهوت‌شدگان با این جمله به خود می‌آمدند كه دكتر صفوت به گفتار می‌گفت: « نت‌ها دیگر از دستمان فرار می‌كنند»
داريوش صفوت ده دقيقة بامداد روز سه‌شنبه ۲۷ فروردين ۹۲ در تهران و در منزل شخصی دنيا را ترك كرد و پيكر او در ساعت ۹:۳۰ دقيقه روز جمعه مورخ ۳۰ فروردين در آرامستان بهشت سكينه در اتوبان كرج – قزوين نرسيده به پل كردان به خاك سپرده شد
یادش گرامی باد