(Dr.Dariush Safvat)سایت دکتر داریوش صفوت (Dr.Dariush Safvat)سایت دکتر داریوش صفوت
Menu

درباره داریوش صفوت

داریوش صفوت در هفتم آذرماه سال ۱۳۰۷ در شیراز، در خانواده‌ای كه نسل‌ها علم روز و هنر موسیقی را در خود حفظ كرده بودند، متولد شد. به واسطه‌ی شغل پدر، تا هفت‌سالگی در كنار حافظ ماند و بقیه‌ی تحصیلات ابتد015ایی و متوسطه را در تهران، در مدرسه‌ی دارالفنون و مدرسه‌ی دارایی به پایان رساند. ابتدا فراگیری ویولُن و سه‌تار را نزد پدر آغاز كرد و سپس حبیب سُماعی آموزش سنتور را به وی عهده‌دار شد. سال ۱۳۲۶ در وزارت دارایی اشتغال یافت و تحصیلات دانشگاهی را در رشته‌ی حقوق دانشگاه تهران آغاز نمود.به تكمیل هنر موسیقی نزد استاد ابوالحسن صبا پرداخت و این ارتباط را به مدت ده سال، یعنی تا پایان عمر استاد صبا، ادامه داد. اندیشه‌های ماتریالیستی آن روز بر وی نیز بی‌‌تأثیر نبود، به‌طوری كه مقالاتی را با نام خود یا با نام مستعار، در مورد مسائل روز (و همچنین موسیقی) در مجلات و روزنامه‌ها منتشر كرد. بی‌قراری وی در اندیشه و هنر، منجر به فعالیت‌های زیادی گردید كه در بخش‌های دیگر مطالعه می‌كنید.
در سال ۱۳۳۹، موسی‌خان معروفی او را با استاد نورعلی الهی، عارف، فیلسوف و موسیقی‌دان بزرگ معاصر آشنا كرد و این آشنایی مسیر فكری و اعتقادی و بهتر گفته شود زندگی او را یكسره تغییر داد. در اواخر سال ۱۳۳۹ برای تدریس در مركز مطالعات موسیقی شرقی در انستیتو موزیكولوژی سوربن به فرانسه رفت و به موازات آن، در رشته‌ی حقوق بین‌الملل دكترا دریافت نمود.
در اولین بازگشتش به ایران در سال ۱۳۴۲، ازدواج نمود و برای تكمیل تحصیلات و تحقیقاتش مجدداً به فرانسه بازگشت. در سال ۱۳۴۴ به ایران مراجعت نمود و صفحه‌ی جدیدی را در زندگی خود ورق‌ زد. او با تأسیس مركز حفظ و اشاعه‌ی موسیقی اصیل ایرانی در سازمان رادیو تلویزیون ملی ایران و سپس تدریس و مدیریت در گروه موسیقی دانشكده‌ی هنر دانشگاه تهران، یكی از تأثیرگذارترین شخصیت‌های موسیقی در ده‌های اخیر بوده است.
در صفحات دیگر همین بخش، توضیحات مبسوطی در خصوص «خانواده»، «موسیقی»، «تحصیلات»، «نشان‌ها و عناوین» و «اظهارات دیگران» مطالعه می‌كنید، كه ما را از بیان مطالب بیشتر در این صفحه مستغنی می‌کند.